Úvodní stránka > Rapan - bahno, jíly, sůl / Zalmavann - pryskyřičné koupele / >

Rapan - bahno, jíly, sůl / Zalmavann - pryskyřičné koupele /


Zalmavann - pryskyřičné koupele

Doktor Zalmanov byl v první polovině 19. století uznávaná kapacita v oblasti uzdravení člověka pomocí zlepšení mikrocirkulace krve v kapilárách. Vyvinul velmi účinný přípravek na regeneraci kapilár, žlutou a bílou emulzi na bázi oleje z pryskyřice borovice (terpentýn), které přidával do léčivých koupelí. Tyto koupele rozdělil na tři druhy: bílou, žlutou a smíšenou. Účinky koupelí, které používal ve své praxi, byly vždy obdobné:

 • otevření "spících kapilár"
 • podpoření mikrocirkulace krve
 • odstranění metabolických zplodin
 • zlepšení zásobování buněk kyslíkem a živinami

Ve své knize "Kapilární terapie - moudrost lidského těla" shrnul své teoretické i praktické poznatky, které ukazují důležitost regenerace kapilár na lidské zdraví a napsal:

 • Obnovíte-li průchodnost kapilár, tělo se samo postará o zbytek.
 • Porušení fyziologie kapilár je tak časté, že by nemělo být považováno za sekundární jev, ale za jednu z hlavních příčin různých nemocí.
 • Úkolem lékaře je vytvořit podmínky pro vlastní léčení a obnovení energetické rovnováhy těla.

Používání terpentýnových koupelí ukázalo na jejich vysokou efektivitu, proto doktor Zalmanov otevřel v Paříži svou první kliniku, kde většina jeho pacientů zaznamenala zlepšení nebo vyléčení svých nemocí, které se tehdy považovaly za nevyléčitelné.

Terpentýnové koupele používal na léčení:

 • kardiovaskulárního systému
 • metabolických poruch endokrynního systému
 • onemocnění ledvin, jater a dýchacích cest
 • gynekologických onemocnění
 • neurologických onemocnění
 • omlazování organismu
 • pohybového aparátu
 • celulitidy
 • diabetu
 • obezity

Kapiláry

Kapiláry (vlásečnice) jsou velmi jemné cévy o průměru 5-20µm. Celkem je v lidském těle asi 40 miliard kapilár. Kapiláry jsou proto hlavní část krevního oběhu.
Stěnu kapilár tvoří epitel, skrze který prostupují látky z krve do tkání a z tkání do krve. Jedná se hlavně o dýchací plyny (kyslík, oxid uhličitý), živiny, produkty látkové přeměny a vodu. Kapilárami naopak neprostupují bílkoviny, červené krvinky a krevní destičky.
Kapilární síť se během života vlivem mnoha příčin zmenšuje. Hustota kapilár je závislá na činnosti orgánů a intenzitě látkové přeměny. Pokud je látková přeměna nízká, část kapilár není využitá. Například v klidu je většina kapilár uzavřena, ale při činnosti svalů se kapiláry otevírají, aby byly krví dodány látky potřebné pro svalovou činnost a odvedeny zplodiny látkového metabolismu.

Poruchy kapilárního systému

Stres, nevhodná strava, kouření, alkohol, znečištěné ovzduší a půda, negativní myšlení, nadměrné užívání léků, nedostatek pohybu. Tyto a celá řada dalších faktorů mají vliv na jemnou síť kapilárního systému, který se postupně zanáší a zmenšuje. Porucha průchodnosti kapilár znamená, že poškozenými kapilárami je omezen přístup živin a kyslíku, který proudí krví k buňkám skrze kapilární systém. Zároveň málo propustné kapiláry nestačí v potřebné míře odvádět metabolický odpad z buněk a ten se hromadí v těle, kde poškozuje buňky i kapiláry. Důsledkem toho je předčasné stárnutí na buněčné úrovni.

Emulze do koupele řady „Zalmavann“

Tonizují a hydratují pokožku, zpomalují její stárnutí, snižují efekt „pomerančové kůry“, pomáhají při zvládání stresu a příznivě ovlivňují zdravotní stav. Výchozím materiálem pro jejich výrobu je vysoce kvalitní esenciální olej z pryskyřice  borovice. Výrobky Zalmavann stimulují a dráždí milióny receptorů. Mají schopnost otevírat uzavřené kapiláry, zlepšují prokrvení pokožky, působí detoxikačně a mají příznivý vliv na metabolismus a lymfatický systém.
Koupele Zalmavann jsou rovněž vhodné pro sportovce k rychlejší regeneraci po intenzivní zátěži.

Výrobky Zalmavann prochází přísnou kontrolou v každé fázi výroby a jsou vyráběny ze surovin nejvyšší kvality na nejmodernějším zařízení,  vysoce kvalifikovanými odborníky. To je záruka vysoké kvality těchto výrobků.

Kromě klasického kosmetického použití jsou využívány v lázeňské péči pod dohledem odborného lékaře jako pomocný prostředek na:

 • normalizaci krevního tlaku
 • podporu kardiovaskulárního systému
 • zlepšení metabolismu a imunitního  systému
 • léčení nemocných, trpících poruchami pohybového aparátu (artritida , revmatismus…)

Zalmavann bílý

Tato emulze bílé barvy obsahuje vysoce kvalitní esenciální olej z pryskyřice borovice, smíšený s kyselinou salicilovou, přírodním kafrem a dětským mýdlem. Používá se ke koupelím, které aktivují a čistí kapiláry prostřednictvím jejich kontrakcí a pulzací, dochází k otevření neprůchodných kapilár. Tím se zvyšuje přívod kyslíku a výživných látek k buňkám a současně dochází k zvýšenému odvodu zplodin látkové výměny. Zalmavann bílý nezvyšuje teplotu těla.

Koupele s tímto přípravkem zvyšují krevní tlak, proto se nedoporučují osobám s vysokým krevním tlakem.

Poznámka: Při skladování přípravku Zalmavann bílý je přípustné tzv. "vrstvení" kdy, horní vrstvu tvoří bílá "tvarohovitá" usazenina a spodní vrstva je žlutavě bílá tekutina. Při silném protřepání se tekutina stává homogenní a má bílé zbarvení.

Zalmavann žlutý

Tato emulze žluté až žlutohnědé barvy se vzhledem podobá slunečnicovému oleji. Obsahuje vysoce kvalitní esenciální olej z pryskyřice borovice, smíšený s ricinovým olejem, kyselinou olejovou a hydroxidem sodným. V tomto přípravku je obsaženo mnoho nenasycených mastných kyselin, které působí na kůži tak, že rozšiřují její kapiláry, podporují metabolismus buněk, čistí je od toxinů a blokují volné radikály. Samotná koupel zvyšuje teplotu kůže a podkoží, což může způsobit zvýšené pocení.

Koupele s tímto přípravkem snižují krevní tlak, proto se nedoporučují osobám s nízkým krevním tlakem.

Koupel smíšená

Bílá a žlutá emulze Zalmavann se může v koupeli smíchat. Poměr emulzí 1:1 nezvyšuje ani nesnižuje krevní tlak, proto je její použití univerzální.

Místní koupele ( pro ruce, nohy a sedací koupele )

Tyto koupele se obvykle doporučují starším nebo oslabeným lidem , kterým jsou zakázány celkové koupele nebo těm, kteří nemají doma vanu. V tomto případě použijte na 10 l vody (teplota 36 stupňů Celsia) 3 ml emulze. Do koupele ponořte ruce nebo nohy na 10 – 20 minut. Po koupeli se zabalte do přikrývky a zůstaňte v teple minimálně 15 minut.

 

Upozornění: Přípravky Zalmavann jsou certifikovány pro prodej v EU jako kosmetický přípravek, proto je nelze považovat za náhradu léčiv. V případě zdravotních potíží jejich použití vždy konzultujte s lékařem. U citlivých osob může dojít k podráždění kůže, proto doporučujeme provést test aplikace přípravku za ušním boltcem.

Návod na používání

Napusťte vanu vodou (150litrů), pomocí teploměru se ujistěte, že teplota vody nepřesahuje 35 - 37°C. Odměřte požadované množství přípravku (začínejte s 10 ml, cca 1 polévková lžíce). Rozmíchejte odměřené množství emulze ve vaně pod proudem tekoucí vody. Na hladině vody mohou zůstat hrudky a olejové skvrny, které se zcela rozpustí při dalším přidání horké vody.

Při dalších koupelích je možné množství přípravku postupně zvyšovat z 10 na 20 ml a pobyt v koupeli se může postupně prodloužit z 10 na 20 minut.
Lehněte si a ponořte se do koupele co nejhlouběji. Pokud to vana umožňuje, ponořte se až po bradu. Hlavu do vany neponořujte. Po ponoření do vany setrvejte při počáteční teplotě 35-37°C. Po 3-5ti minutách připusťte horkou vodu a teplotu koupele postupně zvyšujte.

 • na 39°C při koupeli s přípravkem ZALMAVANN bílý
 • na 42°C při koupeli s přípravkem ZALMAVANN žlutý

V průběhu koupele nebo až po ní můžete pociťovat na kůži mírné mravenčení (tzv. požadovaný efekt). To znamená, že „spící kapiláry“ se začínají otevírat, dochází ke zlepšení jejich elasticity a průtokové schopnosti. V případě, že toto mravenčení nepocítíte, můžete zvýšit množství emulze nebo prodloužit dobu pobytu v koupeli.
V opačném případě množství emulze v koupeli nezvyšujte.
Po odchodu z vany se neomývejte, pouze si oblékněte župan, anebo se zabalte do prostěradla a zůstaňte v teple na lůžku minimálně 15 minut.

Upozornění: Vana je po aplikaci lázně kluzká, proto dbejte zvýšené opatrnosti při výstupu !

 • celkový doporučený počet opakování 10 -15x
 • aplikujte 2 - 3x týdně nebo každý druhý den
 • koupele provádějte 2 hodiny po jídle
 • dodržujte teplotní režim a dávkování přípravku
 • neponořujte hlavu do vany
 • zamezte styku s očima
 • při styku se sliznicí omývejte tekoucí vodou minimálně 1 minutu
 • dávkování může být zvýšeno až poté, co si pokožka zvykne, tj. když po absolvování další koupele nevznikne pocit nepříjemného pálení
 • při sebemenším nepohodlí se doporučuje ihned přerušit proceduru a při další proceduře se vrátit k předchozímu dávkování
 • citlivá místa jako např. oblast podpaží, třísel a pohlavních orgánů, ale i místa povrchového narušení kůže, můžete namazat před koupelí lékařskou vazelínou nebo tělovým krémem

Doporučení

Doporučený cyklus koupelí při normálním tlaku:
1. den - Zalmavann bílý nebo smíšená koupel
2. den - přestávka
3. den - Zalmavann žlutý
4. den - přestávka
5. den - Zalmavann bílý nebo smíšená koupel
Až k dosažení potřebného počtu koupelí.


Zobrazení: zobrazení na řádcích bez obrázků zobrazení na řádcích s obrázky zobrazení v blocích vedle sebe   Položek: Řadit:

Tato kategorie je prázdná.